نوشته‌های این‌جا صرفن دیدگاه نگارنده بوده و لزومن مورد تایید اسلام نیست!

تصویر تو را بهار باید بکشم

مطلب تیتر یک را این‌جا بخوانید

برگ‌های برنده‌ی آسیّد!

با این‌که با حضور آقای رییسی در انتخابات موافق نبودم و تا امروز هم تصمیمی برای حمایت و رای به ایشان ندارم، اما به نظر می‌رسد ایشان چند برگ برنده دارند که می‌تواند به رای‌آوری و همین طور یک‌پارچه شدن جریان موسوم به «اصول‌گرا» نزدیکشان کند.

1. «امید اجماع»

مدت‌هاست اصول‌گرایان امیدی به اجماع در هیچ انتخاباتی ندارند. در انتخابات 92 از پنج نامزد اصول‌گرا، تا روز انتخابات تنها یک نفر حاضر به انصراف شد و بقیه، سهم اندکی از صندوق‌های رای بردند. در انتخابات مجلس 94 نیز تقریبن در همه کلان‌شهرها و بسیاری شهرهای دیگر چند فرد/فهرست از طرف گروه‌های اصول‌گرا معرفی شد که نتیجه چنان شد که شد!

در انتخابات پیشِ رو نیز اگر چه اصول‌گرایان با عنوان «جبهه مردمی نیروهای انقلاب (جمنا)» اعلام هم‌بستگی کرده‌اند اما حتا در صورتی که این بار همه به عهدشان پایبند باشند نیز جبهه پایداری و جریان احمدی نژاد (اگرچه خود را اصول‌گرا نمی‌دانند، اما قرابت فکری و سبد رای نزدیک دارند!) هر کدام گزینه خود را خواهند داشت. احمدی نژاد، بقایی را به میدان فرستاده و پایداری مانند 92 از جلیلی حمایت می‌کند. تنها گزینه‌ای که در فهرست جمنا وجود دارد و احتمال دارد جلیلی و جریان تکلیف‌گرایِ پایداری از او حمایت کنند، آقای رییسی است. اگر چه سبد رای جلیلی چندان قابل افزایش نیست اما هواداران او، نه رای‌های خاموش، که رای‌های فعال‌اند و در صورت هم‌آهنگی به ایجاد موج کمک می‌کنند. از طرفی نامزد مورد حمایت احمدی نژاد به احتمال فراوان تایید صلاحیت نخواهد شد و سبد رای این دسته نیز بدون حمایت رسمی برای آقای رییسی خواهد بود، نه روحانی.(حزب موتلفه اسلامی با توجه به این‌که گزینه اصلی‌شان یعنی آقای میرسلیم در گزینه‌های نهایی جمنا نبوده، اعلام کرده میرسلیم نامزد خواهد شد. اما طبق سابقه موتلفه تا زمان انتخابات به نفع نامزد دیگری کنار خواهد رفت. چه رییسی، چه قالی‌باف...!)


2. «سابقه اجرایی»

نداشتن سابقه اجرایی قابل توجه اگرچه به عقیده نگارنده ضعف مشهود آقای رییسی است، اما تجربه نشان داده برای یک نامزد انتخاباتی برگ برنده است. سیدابراهیم رییسی که عمده سوابقش در دستگاه قضایی کشور بوده، می‌تواند به کارهای غلط رقیبش اشاره کند اما دیکته‌ی مکتوبی ندارد تا اشتباه‌هایش را به رُخش بکشند.


3. «دیر»

جریان اصلاح‌طلب که حامی آقای روحانی است از مدت‌ها پیش با این پیش‌فرض که رقیب او قالی‌باف است، از ضعف‌های شهردار تهران گفتند و در این مدت هر کاری کردند که این رقیب اصلی را تضعیف کنند. (برای مثال حادثه پلاسکو، که در صورت نامزدی قالی‌باف تیتر تبلیغ و مناظره خواهد شد.) مدت کوتاهی از احتمال نامزدی آقای رییسی می‌گذرد و جریان رقیب او فرصت کافی برای یافتن دست‌آویز بزرگ نخواهد داشت. در این مدت تنها تکیه مخالفان رییسی به دو موضوع «ریاکاری انتخاباتی» و «نقش داشتن در اعدام منافقان در دهه 60» بوده است. مورد اول توانایی زیادی برای کاهش رای ندارد و مورد دوم در صورت فعالیت رسانه‌ای خوب ستاد رییسی می‌تواند برگ برنده دیگری باشد.


4. «سیادت»

اگر چه عجیب باشد اما هنوز بخش قابل توجهی از مردم کشور در مقابل سادات کُرنش می‌کنند و زمینه پذیرش حرف ایشان را دارند.


5. «قم»

دولت آقای روحانی نشان داد که بزرگان قم از جمله مراجع، هنوز احترام صنفی را در راس مواضع قرار می‌دهند و هرگز حاضر به خالی کردن پشت هم‌لباسشان نمی‌شوند، به ویژه اگر آیت الله باشد! در رقابت روحانی-رییسی بزرگان قم نه هیچ‌یک را رد می‌کنند و نه از یکی حمایت خواهند کرد. آقای رییسی در صورت انتخاب هم حمایت مرجعیت را خواهد داشت.


6. «هَم»

آقای رییسی «هم‌لباس»، «هم‌سن و سال»، «هم‌رشته»، «هم‌کار»... آقای روحانی است. دست و بال روحانی برای مناظره با او بسته است. نه می‌تواند او را سرهنگ خطاب کند، نه می‌تواند تُند سخن بگوید و چندین منع دیگر که انجامشان روحانی را متضرر می‌کند و تَرکشان فرصت‌سوزی اضطراری است!


7. «اطلاع»

آقای رییسی که خانه اصلی‌اش قوه قضاییه است، به جذاب‌ترین بخش انتخابات یعنی «پرونده‌ها» اشراف کامل دارد. هرچند با شناختی که از او داریم، نمی‌شود انتظار «بگم؟ بگم؟» داشت، اما همین اشراف اطلاعاتی، دستِ بالای مناظره خواهد بود. چون حتا اگر او نگوید، رقیبش از دور گرفتن و افشاگری‌های «گازانبری» هراس خواهد داشت.

انتخابات

انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم

سیدابراهیم رییسی

۹۶/۰۱/۲۰ موافقین ۲ مخالفین ۰
و آخِرُ دعوانا اَن الحمدُ لله رب العالمین.../طلبه اُ منفی

نظرها : ۷

قاسم صفایی نژاد
کماکان باید منتظر بمانیم، منتظر کنش‌های بعدی‌اش
دوهزار بده اش به همین خیال باش

منتظر موج خروشان رای ملت به روحانی باشید. ‌تکرار خواهد کرد.

مثل اینکه غافل شدی حضور رییسی یعنی دوقطبی ملت حکومت .
روحانی ملت و رییسی حاکمیت است
طلبه ا منفی دوقطب ملت حکومت رو ۲۹واردبیهشت ببین ودرس بگیر. عمده امکانات وابزار دست شماست ازرسانه بگیر تا سلاح بگیر تا نهادهای مهم تصمیم ساز کشور تا ثروت و..... اما ۲۹اردیبهشت منتظر ارای ملت باش ۲۹ اردیبهشت اگاهی ملت روببین ودرس بگیر که ملت جاهل نیست
رییسی خود را برای رهبری و انتقال ارام قدرت اماده میکند اما پاسخ مردم به او خواهیم دید چیست
به نظرم انتخابات جالبی خواهد بود! :)))
من فقط منتظرم ببینم چی از صندوق بیرون میاد...
فکر می‌کنم همهٔ ما احساس کردیم که به چه شدت بی‌سابقه‌ای حضرت اقا دولت روحانی رو در مشهد کوبید.واقعا غیر منتظره بود این حجم از چکش کاری...

به قول دوستمون جناب همشهری، به نظر میرسه که سیستم رسانه‌ای جریان اصلاح‌طلب داره بازی حکومت-مردم رو راه میندازه و با ایجاد ترس از رییسی میخواد رای بیاره.

میخوام ببینم میزان نفوذ و قدرت تاثیر رهبری بر روی مردم در چه سطحی هست.(مستقیم و غیر مستقیم) و بسیار جالب خواهد بود.
سلام
ورود امروز احمدی نژاد را به عرصه ی انتخابات نباید نادیده گرفت

به نظرم باید تحلیل ها را بررسی مجدد کرد ...
پاسخ طلبه‌ی اُ منفی:
سلام
تحلیلش رو در کانال «طلبه اُ منفی» نوشتم!
ثبت نام احمدی نژاد حرکت ایذایی برای تایید صلاحیت گرفتن بقایی‌ه. با شناختی که از شورای نگهبان داریم، تایید صلاحیت بعیده.
البته که منظور از این پست هم پیروزی قطعی آقای رییسی نیست، چون فعالیت انتخاباتی، به خصوص مناظره خیلی مهمه براش. اما حضور احمدی‌نژاد یا بقایی از جهتی، جریان‌های اصول‌گرا رو بیش‌‌تر به اجماع بر آقای رییسی ترغیب می‌کنه.
فقط حضرت دکتر سید محمود احمدی نژاد فاروق (اه)
بقیه کشک هستند
طلبه امنفی از انتخابات درس عبرت گرفتید؟؟؟!!!!
مردم ایران راه خود راانتخاب کرده اند راه مردم ایران اعتدال صلح خردورزی تساهل وتسامح ازادی خواهی ظلم ستیزی و....است درهرانتخاباتی اگر جریان اصلاح طلب واعتدال گرا اجازه حضور یابتد پیروز خواهند بود.رشد اگاهی مردم بسیار بالاست .دیگر نمیشود با سانسور توسط صداوسیمای ملی و با ارعاب مردم راازاهدافشان دور کرد .اگر اجازه حضور فردی مثل خاتمی را درانتخابات بدهند ارایی ۴۰ملیونی خواهد داشت .تادیز نشده بایست به حرفهای مردم گوش داد صدای مردم راباید شنید.تمام شهدای ایران قابل احترامند اما هزینه کردن ایران درسوریه لبتان عراق یمن و....به چه قیمتی؟؟!!!به این قیمت که درداخل مردم خودمان ناراضی شده اند.۴۰سال ازانقلاب گذشته ورفتارهای تندروانه وخشونت طلبانه وجنگ طلبانه باعث شده کشور ما دراقتصاد رو به انحطاط رودودرجهان منزوی شویم باوجود اینکه بر منابع سرشار طبیعی نشسته ایم.حقوق شهروندی مردم باید داده شود.اقلیتها وادیان بابست مورد احترام قرار گیرند واحازه یابند درارکان قدرت نقش ایفاکنند.قومیت ها نباید سرکوب شوند. مردم را ناراضی میکنید بعد میگویید نام جانم فدایت برایتان نمیزنیم ازی ان مردم نامه جانم فدایت نمیخواهند ولی باشما تقابل میکنند واین میشود ازگارتان .فریب مردم مغلطه وسفسطه گری ره به جایی نخوهد برد باید احترام به مردم رابیاموزید باید مردم داری کنید شعار کافی نیست عمل باید کرد مملکت مال شخص یا گروه خاصی نیست مال تمام ایرانیان است این را باید بارها تکرار کنید راه را اشتباه رفته اید
پیشنهاد می کنم فیلم زیر رو ببینید:
http://www.aparat.com/v/PI6hJ
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.